Jak karmić psa? Co powinno znaleźć się w psiej karmie?

Karmienie psa wbrew pozorom nie jest takim prostym zadaniem. Jeśli chcesz, aby pies jak najdłużej cieszył się zdrowiem i dobrą kondycją, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na to, co wkładasz do jego miski. Prawidłowe żywienie psa nie jest może proste, ale można się go nauczyć.

  1. Dlaczego odpowiednie żywienie psa jest takie ważne?
  2. Jak często należy karmić psa?
  3. Co powinna zawierać karma dla psa?
  4. Jak czytać składy karm dla psów?

Dlaczego odpowiednie żywienie psa jest takie ważne?

Jedzenie dla psa to podobnie jak dla ciebie, codzienna porcja składników odżywczy, witamin, makroelementów niezbędnych dla zdrowego rozwoju. To oczywiście także przyjemność z jedzenia. By spełniało obydwa cele, powinno być odpowiednio zbilansowane. Pamiętaj, że karma dla psa musi dostarcza mus wszystkie niezbędne składniki – białko, węglowodany, witaminy, mikro- i makroelementy. Nie da mu tego z pewnością jedzenie z twojego talerza. Posiłki, które zjadasz, są zdecydowanie zbyt przyprawione i zawierają zbyt dużo soli dla psa. Wiele stosowanych przez ludzi przypraw może podrażniać układ pokarmowy psa, co będzie prowadzić do biegunek, wzdęć, wymiotów i innych problemów gastrycznych. Oczywiście możesz samodzielnie przygotowywać psu jedzenie, natomiast powinno ono być skomponowane jedynie z myślą o nim. Absolutnie nie można do niego dodawać pieprzu, chili, ziela angielskiego. Najłatwiej jednak wybrać odpowiednią, dobrze zbilansowaną karmę dla psa. Dzięki niej będziesz pewien, że pies otrzymuje wszystkie niezbędne mu do rozwoju składniki.

Jak często należy karmić psa?

Przysmaki dla psa można oczywiście wprowadzać do diety okazjonalnie. Warto wybierać jednak ta, które mają specjalnie opracowany skład. Spora część z nich ma także właściwości prozdrowotne. Część usuwa osad nazębny, inne działają uspokajająco, jeszcze inne od wewnątrz pielęgnują skórę i sierść twojego pupila. Przysmaki to jednak wyłącznie dodatek. Przede wszystkim na początek skup się na podstawowym posiłku dla psa. Pamiętaj, że powinien on zawierać mięso, węglowodany i warzywa. Odpowiednio zbilansowany posiłek należy podawać psu 2-3 razy dziennie. Szczególnie latem, możesz ograniczyć karmienie do dwóch razy ze względu na wysoką temperaturę i nieco mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne pupila. Uważaj jednak, aby nie przesadzić. Latem pies także potrzebuje odpowiedniej ilości kalorii, choćby po to, by jego ciało miało siłę chłodzić się i obniżać rosnącą temperaturę ciała. Dzienna porcja dla dorosłego psa to około 400-500 g mokrej karmy lub gotowanego przez ciebie jedzenia. Jeśli do psiej diety włączasz przysmaki, odpowiednio do ich ilości powinieneś zmniejszać kaloryczność podstawowych posiłków.

Co powinna zawierać karma dla psa?

Sklep zoologiczny pełen jest różnorodnych dań dla psów, natomiast warto dokładniej przyjrzeć się składom tych przysmaków. Nie warto wybierać pierwszego lepszego pokarmu z półki. Pamiętaj, że w pokarmie dla psa absolutnie nie może zabraknąć odpowiedniej ilości dobrej jakości mięsa. Najlepsze propozycje to:

  • kurczak,
  • indyk,
  • kaczka.

Wbrew pozorom wieprzowina nie jest najlepszym wyborem. Zamiast drobiu, zamiennie od czasu do czasu możesz także wybierać potrawy z wołowiną lub rybami. Najlepszym rozwiązaniem w domowej kuchni jest gotowanie mięsa bez kości. Niezależnie od tego, czy samodzielnie gotujesz psu jedzenie czy karmisz go gotowymi produktami ze sklepu zoo logicznego, zadbaj o różnorodność diety. Wymieniaj od czasu do czasu karmę, postaw na 2-3 rodzaje, które możesz stosować zamienne. Nie podawaj zwierzęciu non stop tego samego rodzaju mięsa.

Nie samym mięsem jednak karmisz psa, zwróć więc uwagę na odpowiednią ilość “wypełniacza” posiłku, jakim są węglowodany. To one odpowiadają za uczucie sytości. Do posiłku z mięsem można więc dodać ryż, makaron, rozdrobnione, świeżo ugotowane ziemniaki, dobrym rozwiązaniem może być także kasza, choć z nią trzeba postępować ostrożnia. Szczególnie uważaj na kaszę gryczaną, której psu nie należy podawać zbyt często. Nie zapomnij także o warzywach. Sprawdzaj składy karm dla psów. Upewnij się, że w wybranej przez ciebie karmie nie ma czosnku, cebuli. Nie najlepszą propozycją są także strączki i warzywa kapustne. Lepiej ich unikać, ponieważ mogą powodować u psa wzdęcia. Karma, zarówno gotowana samodzielnie jak i kupiona w sklepie, powinna zawierać oleje z wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi, czyli słynnymi omega 3 i 6. Dzięki nim skóra i sierść twojego pupila będą lśniące i zdrowe.

Jak czytać składy karm dla psów?

Wybierając karmę dla psa w sklepie zoologicznym, koniecznie dokładnie przeczytaj jej skład. Pamiętaj, że podstawowym składnikiem karmy powinno być mięso. Powinno się ono znaleźć na pierwszym (a nie jednym z kolejnych) miejscu w liście składników. Warto zwrócić także uwagę na procentową jego zawartość w karmie. Koniecznie należy upewnić się, czy karma nie zawiera (szkodliwych również dla zwierząt) barwników, konserwantów, ulepszaczy, aromatów i wielu innych “wypełniaczy”, które niejednokrotnie znajdują się w psiej karmie.

 

Author: siberian-husky.com.pl