Kleszcze u psa – wszystko co warto wiedzieć!

Najczęściej już w okresie wiosennym owady owady również stają się aktywne, o kim mowa o kleszczach. Są groźne zarówno dla ludzi jak i zwierząt, a to dlatego, że przenoszą niebezpieczne choroby. Z tego właśnie względu ważne jest, aby już od pierwszych wiosennych dni zabezpieczyć przed nimi siebie jak i swojego psa. Średnia temperatura w Polsce podnosi się z roku na rok, co powoduje, że czas w roku, w którym kleszcze stają się aktywne rozszerza się, warto być zabezpieczonym wchodząc z psem do lasu, nie tylko w okresach wiosennych i letnich.

Jak już wcześniej wspomniano, kleszcze poprzez swoje ukąszenia mogą przenieść na psa niebezpieczne choroby, takie jak boreliozę, wirusa TBE, babeszjozę lub anaplazmozę. Jednak w walce z tymi pajęczakami nie jesteśmy bezbronni, a odpowiednia ochrona i odpowiednie akcesoria do nagłych przypadków pozwolą Twojemu psu bezpiecznie przetrwać sezon na kleszcze.

Kiedy atakują kleszcze?

W momencie, gdy za oknem temperatura się podnosi, rozpoczyna się okres, w którym kleszcze stają się aktywne i czyhają na swoje ofiary. Kleszcze nie stosują się jednak dokładnie do kalendarza i mogą zaatakować nawet w okresie kalendarzowej zimy lub jesieni. Wystarczy, że temperatura wzrośnie do około 7°C i już stają się aktywne. Zimy w Polsce są z roku na rok cieplejsze, a tym samym okres żerowania tych pasożytów wydłuża się.

Kleszcze należą do klasy pajęczaków, które to żywią się krwią oraz płynem limfatycznym swoich gospodarzy. Kleszcz, który nie napił się krwi mierzy kilka milimetrów, a natomiast najedzone osobniki mogą mierzyć nawet do 3 cm. Pasożyty te można rozpoznać po trójkątnym, spłaszczonym ciele z ośmioma wyraźnie widocznymi dłuższymi nogami i małą głową z aparatem gębowym. Posiadają aparat gębowy w kształcie szczypiec. Pomiędzy szczypcami narząd do nakłuwania, za pomocą którego pasożyt ten może przytwierdzić się do ofiary i spożyć swoją porcję krwi. Tzw. ugryzienia kleszcza to w rzeczywistości ukłucia.

Gdzie nasz pies może złapać kleszcza?

Jeszcze kilka lat temu jedynym miejscem, gdzie nasz pies może złapać nieproszonego gościa w postaci kleszcze były lasy i tereny zalesione lub też zielone obrzeża miast. Obecnie sytuacja nieco się zmieniła i oprócz wydłużenia się czasu, w którym kleszcze są aktywne to zmienił się również obszar, na którym działają. Otóż coraz częściej zdarza się, że kleszcze występują w miejskich parkach, przyblokowych ogród kach lub nawet na miejskich trawnikach. Miejscami, które są uwielbiane przez kleszcze są skraje lasu, łąki, polany i parki. W tych rejonach czekają na swoje ofiary na wysokich źdźbłach trawy lub nisko zawieszonych gałęziach. Zaczynają być aktywne, gdy wyczują zapach potu, wibracje czy zmiany zawartości dwutlenku węgla w powietrzu wywołanie poprzez oddech.

Nasze domowe psy są w szczególności narażone na złapanie kleszcze, gdyż uwielbiają przeszukiwać obszary, w których pajęczaki te czekają na swojego żywiciela.

W momencie, gdy kleszcz znajdzie się na ciele psa, stara się znaleźć najbardziej odpowiednie miejsce do ukłucia. Najczęściej wybierane rejony to te gdzie skóra jest dobrze ukrwiona i cienka, czyli za uszami, na brzuchu czy na łapach.

Jak zabezpieczyć naszego psa przed kleszczami?

Obroża na kleszcze

Do obrony i ochrony naszych pupili przed kleszczami służy kilka rodzajów środków oraz akcesoriów. Najpopularniejszym z nich jest obroża na kleszcze. Taka obroża różni się nieco od zwykłej obroży i nie może być stosowana z nią zamiennie, ponieważ nie ma możliwości przyczepienia do niej smyczy. Obroża przeciw kleszczom jest wykonana ze specjalnego materiału nasączonego jedną lub kilkoma substancjami aktywnymi, które odstraszają lub uśmiercają kleszcze.

Krople na kleszcze

Kolejnym z narzędzi do obrony są krople na kleszcze dla psa. Tego typu preparat kropimy na grzbiet i u nasady ogona psa, w miejscach, których nasz pupil nie będzie w stanie zliczać. Taki zabieg wykonujemy przed wyjściem na spacer do parku czy do lasu. Krople również zawierają specjalnie substancje aktywne, których zapach działa na kleszcze odstraszająco bądź po pewnym czasie je zabija. Skuteczność oraz dokładne działanie kropel na kleszcze zależy od producenta oraz substancji aktywnych użytych do produkcji.

Tabletki na kleszcze dla psa

Tabletki tego typu stają się coraz bardziej popularne w ostatnim czasie. Głównie jest to spowodowane przez ich dużą skuteczność. Działanie tabletek różni się od sposobu działania obroży i kropli, które wydzielają zabójczą dla tych pajęczaków woń. Tabletki nie odstraszają wprawdzie kleszczy, a działają w nieco inny równie skuteczny. Otóż kiedy kleszcz ukłuje psa, który wcześniej zażył tabletkę przeciw kleszczom i zacznie pić krew to po upływie do 48 godzin umiera na ciele ofiary.

Organizm kleszcza mogą zamieszkiwać takie patogeny jak bakterie, wirusy lub inne pasożyty, których to kleszcz jest gospodarzem pośrednim. W trakcie posilania się pajęczak ten uwalnia niestrawione pozostałości krwi do rany psa i w ten sposób uwalnia wspomniane patogeny, które dostają się do organizmy zwierzęcia. Patogeny mogą wywołać bardzo niebezpieczne choroby w organizmie psa. Ryzyko zarażenia psa patogenami może trwać do mniej więcej trzech godzin od momentu ugryzienia. Takiego czasu kleszcz potrzebuje na wyplucie niestrawionych resztek krwistego posiłku do rany żywiciela. Z każdą godziną, w której to kleszcz żywi się krwią ryzyko zakażenia wzrasta, dlatego kluczowe jest, aby jak najszybciej usunąć kleszcza, jak tylko zobaczymy go na ciele naszego pupila.

Author: siberian-husky.com.pl