Psi specjalista od wyglądu.

Fryzjer dla zwierząt jeszcze niedawno traktowany jak fanaberia i ekstrawagancja właściciela, albo tylko etap przygotowania rasowych zwierząt do wystawy. Dziś salony dla psów są coraz bardziej popularne a pielęgnacji ich sierści nie budzi już takich emocji.
Trzeba zauważyć, że nie wszystkie rasy psów wymagają wizyty u fryzjera. Niektóre z nich potrzebują tego zabiegu od czasu do czasu, a inne powinny odwiedzać salon fryzjerski regularnie.
Wizyty u fryzjera nie wymagają między innymi; husky, labrador, ratlerek, owczarek niemiecki czy doberman.
Profesjonalny psi fryzjer nazywany bywa też groomerem. Dobry grommer wyróżnia się odpowiednim podejściem do zwierząt. Znajomością psiego fryzjerstwa, ale również psiej psychiki i zachowań.
Profesjonalny salon musi być wyposażony w stanowisko do strzyżenia czworonogów, które umożliwia przypięcie a czasami też unieruchomienie zwierzaka na czas zabiegu. Zanim zapiszemy pupila do fryzjera, trzeba zapoznać się z opiniami innych właścicieli psów na temat wybranego salonu.
Dobry fryzjer świetnie rozumie jak obchodzić się ze zwierzętami oraz jak ograniczyć stres psiaka. Jego doświadczenie i wiedza pozwala mu ocenić stan skóry i sierści.
Powinien też doradzić w jaki sposób pielęgnować pieska na co dzień.

Podczas pierwszej wizyty u psiego fryzjera, piesek zamiast być zadowolony, staje się nadpobudliwy i zestresowany utratą sierści. Bywa i tak, że przestaje się bawić i traci energie. Czasem pozbawienie psa sierści może okazać się dla niego szokiem.
Każdy czworonóg inaczej to znosi i należy uszanować jego wolę, gdy przeżywa duży stres, należy zaprzestać zabiegów.
Nic na siłę, w innym przypadku, pies bardzo szybko zacznie negatywnie reagować. Takie objawy w postaci apatii lub pobudzenia są niebezpieczne.
Trzeba wiedzieć, że pozbawienie psa wąsików, tak zwanych wibrysów, może być bardzo szkodliwe.
Jak wiadomo psy mają wyczulony węch, za pomocą którego odnajdują się w świecie.
Wąsy pomagają pieskom określić przestrzeń w ciemności. Informacje dotykowe zastępują często zmysł wzroku.
Pozbawienie psa wibrysów, jakiego często dokonuje się w celach wizualnych, bardzo często skutkuje spowolnioną reakcją a także niepewnym zachowaniem.

Reasumując, trzeba dwa razy się zastanowić zanim pozwolimy psiemu specjaliście na korektę psich wąsików.
Idąc z pupilem do psiego fryzjera, pamiętajmy by zachować zdrowy rozsądek i nie fundować mu złych wspomnień. Należy zawsze kierować się jego dobrem, nawet za cenę atrakcyjnego wyglądu.
On w podzięce podaruje swoją miłość, szacunek i przywiązanie.

 

Author: siberian-husky.com.pl