Rodzice niejednokrotnie stają w obliczu gorących próśb swoich pociech związanych z posiadaniem psa. Mały szczeniak wprowadza wiele radości w życie rodziny i może stać się jej pełnoprawnym członkiem. Kiedy i dlaczego warto pozwolić na to, aby nasze dziecko mogło przygarnąć psa?
Dobrze przemyślana decyzja
Dziecięcym prośbom nie warto ulegać pochopnie. Podejmując decyzję o tym, że w naszej rodzinie pojawi się pies, powinniśmy rozważyć wszystkie za i przeciw. Pamiętajmy przy tym, że to my, jako dorośli, ponosimy obowiązek zapewniania mu odpowiednich warunków oraz bezpieczeństwa, a nie dziecko. Pod uwagę weźmy także to, czy dysponujemy odpowiednią ilością wolnego czasu i warunkami mieszkaniowymi. Nie bez znaczenia jest również sytuacja finansowa, pozwalająca nam regularnie pokrywać koszty utrzymania zwierzaka. Gdy przeanalizujemy wszystkie za i przeciw, a bilans takiego zestawienia przemawia na korzyść nowego członka rodziny, warto ulec prośbom pociechy… ale z głową!
Dziecko i pies – zgrany duet
W pierwsze obowiązki związane z opieka nad szczeniakiem możemy zaangażować już przedszkolaka. Jeśli zwierzę pojawia się w domu na jego prośbę, egzekwujmy wywiązywanie się ze związanych z pielęgnowaniem psa drobnych, możliwych do wykonania przez pociechę zadań. Obecność psa w domu wymaga dobrej organizacji czasu, przestrzegania zasad i regularnych pór spacerów czy karmienia zwierzęcia. Pies może stać się także niezastąpionym towarzyszem dziecięcych zabaw. Wspólne spacery po parku, nauka aportowania czy przeciąganie liny z powodzeniem mogą stanowić wspaniałą rozrywkę, która doceni zarówno psiak, jak i nasze dziecko. Uczmy jednak pociechę, że pielęgnacja zwierzęcia to nie tylko głaskanie i zabawa, ale także mniej przyjemne obowiązki – np. mycie psiej miski czy sprzątanie sierści. Troska o psa, która przebiegać będzie pod czujnym okiem rodzica, może więc nie tylko pomóc naszemu maluchowi rozwijać miłość do zwierząt, ale także być cenną lekcją odpowiedzialności za żywe stworzenie i… własne decyzje.
Aktywnie każdego dnia
Posiadanie psa w pewnym sensie wymusza aktywność na całej rodzinie. Codziennych (minimum dwóch) spacerów, nie sposób uniknąć. Nie brak także okazji do zabaw na świeżym powietrzu. Gdy długo wyczekiwany szczeniak pojawi się w końcu pod naszym dachem, istnieje spora szansa, że zachęci tym samym naszą pociechę do większej aktywności oraz częstszego przebywania na świeżym powietrzu, skutecznie odrywając je od ekranu smartfona.
Pojawiający się w życiu naszego dziecka pies może nauczyć nasza pociechę troski i konsekwencji, a także zachęcić je do aktywniejszego trybu życia. W wielu przypadkach bywa pozwala także kształtować wrażliwość i pielęgnować miłość do zwierząt już od najmłodszych lat.
Najnowsze komentarze