Najlepsi przyjaciele człowieka

Psy i koty to zdecydowanie najchętniej hodowane przez ludzi zwierzęta. Mówi się o nich najczęściej, że to najlepsi przyjaciele, towarzysze zabaw a także członkowie rodziny. Lubimy rozpieszczać swoich pupili bawiąc się z nimi, kupując km różne smakołyki, zabawki a także czule opiekując się i wyprowadzając na spacery. Często zastanawiamy się też nad tym, czy nasi mali przyjaciele potrafią okazywać uczucia, czy czują i rozumieją. Nie ma żadnych wątpliwości, że tak jest – wiedzą o tym wszyscy szczęśliwi posiadacze zwierząt domowych. Czy jednak potrafimy rozpoznać, kiedy nasze zwierzątko jest szczęśliwe? Warto się o tym przekonać.

Psie uczucia

Większość ludzi na pytanie o to, w jaki sposób psy wyrażają swoje uczucia, zapewne odpowie, że machają ogonem. To rzeczywiście prawda o jednocześnie chyba najpopularniejszy sposób na okazywanie miłości swemu opiekunowi. Według najnowszych badań naukowych, pies okazuje miłość poprzez machanie ogonem w prawą stronę. Psy mają rozróżniać strony dzięki ośrodkom przetwarzania informacji znajdującym się w obu półkulach mózgu. Dlatego też machanie ogonem w prawo symbolizuje miłość a w lewo – inne uczucia.
Oprócz tego pies okazuje swoje uczucia przytulając się do swego właściciela (chociaż nie wszystkie zwierzęta to lubią), przynosząc opiekunowi swoją ulubioną zabawkę (w ten sposób zachęca do zabawy i mówi, że się stęsknił) czy chodząc za opiekunem (sprawdzają w ten sposób czy “ich” człowiek jest bezpieczny i starają się zrozumieć, co robi). Do innych oznak miłości należy również lizanie opiekuna czy tzw. “psi uśmiech” (nie wszystkie psy potrafią jednak uśmiechać się w taki sposób). W Internecie bez problemu można również odnaleźć filmiki, ba których pies wita swego opiekuna po dłuższej nieobecności – macha ogonem, skacze czy biega wokół. W ten sposób także okazuje swą radość.

Koci członkowie rodziny

Powszechne jest przekonanie o tym, że koty nie wyrażają miłości, nie są zbyt wylewne w uczuciach a już z pewnością nie tak jak psy. Wielu ludzi uważa nawet, że koty są zwierzętami egoistycznymi i zajmują się wyłącznie sobą. To kolejna odsłona odwiecznego już konfliktu pomiędzy miłośnikami psów a miłośnikami kotów. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej i każdy posiadacz miauczącego przyjaciela o tym wie: koty to niezwykle wierni i uczuciowi członkowie rodziny, potrafiący odwdzięczyć się za dobro otrzymywane od swojego opiekuna. W jaki sposób kot okazuje miłość? Istnieją na to różne sposoby: do najczęściej okazywanych należą pokazywanie brzuszka, ocieranie się i lizanie. Kot odwracający się na plecy i odsłaniający brzuch, sygnalizuje w ten sposób zaufanie, np. swojemu właścicielowi. Również ocieranie się główką lub noskiem, np. o nogi, oznacza pełne zaufanie, zostawianie na właścicielu swojego zapachu i w ten sposób zaznaczanie terytorium. W ten sposób kot mówi, że właściciel jest “jego człowiekiem” i należy do niego a nie do innych zwierząt. Jeżeli kot liże człowieka (tak jak wtedy, kiedy się myje), daje wówczas do zrozumienia, że uważa go za członka swojej rodziny a tym samym bardzo lubi. Tak samo uczucia okazują koty między sobą. W ten sposób również kocia mama okazuje miłość swoim kociętom.
Ponadto koty okazują zaufanie wyginając na widok opiekuna swój ogon na kształt znaku zapytania lub ugniatając łapkami powierzchnię, podobnie jak gdyby ugniatały ciasto. To instynktowny ruch, który małe kocięta wykonują na brzuchu mamy, pobudzając jej gruczoły do wydzielania mleka. Jeśli kotek jest wychodzący, może okazywać uczucia przez przynoszenie właścicielowi drobnych prezentów, np. upolowanych myszy. Zapewne nie jest to najszczęśliwszy sposób do wyrażania swych uczuć, jednak zwierzak chce również pokazać w ten sposób, że jest dobrym łowcą. Koty mogą wykonywać także wiele innych gestów, takich jak spanie w pobliżu właściciela, mruczenie czy miauczenie na widok opiekuna (wówczas zachęcają do zabawy) lub mruganie obojgiem oczu (w kocim języku wyrażające uśmiech).

 

Author: siberian-husky.com.pl