Na terenie naszego kraju znajduje się tysiące ferm drobiu i zakładów wylęgowych. Oczywiście, aby móc prowadzić tego typu działalność, trzeba przestrzegać przepisów ustanowionych przez władze naszego kraju. Przede wszystkim, należy pamiętać o specjalnej opiece weterynaryjnej takiego zakładu. Są lekarze, którzy specjalizują się jako weterynarz drobiu w opiece nad fermami. Dbają, by mięso przeznaczone do handlu, nie było chore. Co więcej, istnieje dokument, który dokładnie opisuje szczegółowe wymagania weterynaryjne mające zastosowanie do drobiu i jaj wylęgowych. Jest to Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 września 2004r.
W tym artykule postaram się przybliżyć tematykę opieki weterynaryjnej dla ferm drobiu i zakładów wylęgowych.
Opieka weterynaryjna
Lekarze specjalizujący się w opiece nad fermami drobiu i zakładami wylęgowymi czuwają, by hodowla była jak najbardziej bezpieczna. Zajmują się doradztwem w sprawach żywieniowych i hodowlanych. Doradzają jakie produkty kupować, by kura nioska miała jak najwięcej dostarczonych wartości odżywczych do organizmu i by jej jajka były zdrowe. Ponadto, udzielają porad w jaki sposób myć i dezynfekować kurniki. Wszystko to musi być zgodne z przepisami jakie na hodowców nakłada nasze prawo.
Leczenie chorób drobiu
W ostatnim czasie powrócił do nas temat jednej z popularnych chorób- ptasiej grypy. W wielu rejonach Polski są ustawione tablice informujące, że na danym terenie może występować ta choroba. Ptasia grypa może przenosić się na ludzi. Dlatego chore zwierzęta są zabijane i utylizowane. Takie mięso nie może przedostać się do dystrybucji.
Dlatego, by zapobiegać takim sytuacjom, gabinety specjalistyczne prowadzą działania zapobiegawcze- bioasekuracje fermy, kontrole warunków zoohigienicznych oraz szczepienia. Wszystkie te działania mają na celu zapobiec chorobom, które mogą występować wśród drobiu.
Szczepienia drobiu
Jeśli dojdzie do sytuacji, w której znajdzie się chora jednostka, natychmiast zostaje przebadane cała grupa. Należy wówczas zdiagnozować przyczynę występowania problemu chorobowego w stadzie.
Choroby kur powodują nie tylko wyeliminowanie ptaka z całego stada, ale mogą być groźne przede wszystkim dla nas- ludzi. Dlatego też, opieka weterynaryjna obejmuje również komplet szczepień ochronnych dla drobiu. Metoda podawania szczepionki oraz jej rodzaj dobierane są indywidualnie dla każdego stada, również w zależności od fermy.
Sklep dla hodowcy kur
Zadbanie o odpowiednią opiekę weterynaryjną nie jest wystarczające. By lepiej zarządzać swoim inwentarzem warto zainwestować w odpowiednie wyposażenie gospodarstwa hodowlanego. W tym celu warto zainteresować się tym co ma do zaoferowania sklepdrobiarzapl. Znajdziesz tam wszystko co jest Ci potrzebne, by odpowiednio wyposażyć małe gospodarstwo jak i dużą fermę. Tutaj na pewno znajdziesz interesujące Cię artykuły.
Jak można zauważyć, prowadzenie fermy drobiu czy zakładu wylęgowego nie jest łatwym zadaniem. Trzeba wszystko dokładnie przemyśleć i zaplanować. Oprócz opieki weterynaryjnej należy pamiętać także o tym, by odpowiednio przygotować całą hodowlę, pamiętając przy tym, by wszystkie działania były zgodne z obowiązującym prawem.
Najnowsze komentarze