Nauka przydatnej umiejętności

Zapewne wielu z nas kojarzy posiadanie psa z regularną zabawą na świeżym powietrzu – bieganie czy długie spacery to świetny sposób na nawiązanie relacji i więzi z naszym czworonożnym przyjacielem a także utrzymanie własnej aktywności fizycznej na odpowiednim poziomie. Jedną z najpopularniejszych zabaw z psem jest również aportowanie. Jak nauczyć psa aportowania i od czego zacząć?
Aport to rodzaj komendy wydawanej psu, oznaczającej nakaz przyniesienia rzuconej rzeczy i czynność przynoszenia przez zwierzę tej rzeczy. “Aportem” określa się również ową rzuconą rzecz, którą pies musi przynieść. W przypadku wytesowanego psa może to być upolowana zwierzyna, w przypadku większości “domowych” czworonogów oznacza jednak najczęściej piłkę, zabawkę lub patyk. Trzeba również zaznaczyć, że nie każdy pies wykazuje zainteresowanie aportowaniem – są rasy hodowane specjalnie do polowań, które aportować lubią i potrafią, są tez takie, które wcale nie wykazują zainteresowania tego typu umiejętnością. Nauka aportowania, choć często wymagająca i skomplikowana, może być jednak świetną zabawą i przyjemnością nie tylko dla naszego pupila ale również dla nas samych.

Od czego zacząć

Zaczynamy od wyboru przedmiotu, który będzie aportem. Powinien być miły dla psiego pyszczka i lekki, może to być na przykład zabawka lub piłeczka. Następnie trzeba nauczyć zwierzę trzymania przedmiotu w pysku. Aport można położyć na ziemi i czekać aż pies się nim zainteresuje – popatrzy na niego, powącha lub weźmie w zęby. Każdą tego typu próbę nagradzamy słowem i dajemy psu nagrodę. Dzięki temu będzie on rozumiał, że robi to, o co go prosimy. Aby ułatwić sobie zadanie lub bardziej zainteresować naszego pupila, aport można posmarować czymś smakowitym, co zainteresuje psa lub przywiązać go do smyczy i zacząć uciekać przed psem. Warto pamiętać o tym, że przedmiot, który “ucieka” przed psem, będzie dla niego znacznie ciekawszy niż ten leżący bez ruchu na ziemi.

Kolejne etapy

Po pierwszych czynnościach związanych z nauką aportowania przechodzimy do kolejnych etapów, bardziej zaawansowanych dla naszego pupila.
Kolejnym etapem jest nauka przynoszenia aportu – zaczynamy wtedy, gdy nasz piesek chętnie trzyma aport w zębach. Jako przewodnik psa, zaczynamy cofać się o kilka kroków, nagradzając zwierzę za to, że wciąż trzyma aport w pysku.
Następny etap to nauka oddawania aportu przez psa – możemy tutaj zastosować strategię wymiany aportu na jedzenie lub inną zabawkę. Pokazujemy zwierzęciu, że zabawka trzymana przez nas w ręce jest ciekawsza niż ta, którą trzyma on w pysku. Wówczas dokonujemy wymiany i w ten sposób pies oddaje aport.
Psa można również nauczyć siadania z aportem w pysku. Odpowiednio wcześniej uczymy psa komend “siad” oraz “równaj” (siadanie przy nodze właściciela) tak aby zwierzę wiedziało, o co nam chodzi i czego od niego oczekujemy. Można także nauczyć psa reagowania na gest.
Możemy też nauczyć naszego pupila czekania i reakcji dopiero na komendę aportu – w idealnej sytuacji rzucamy przedmiot a zwierzak spokojnie czeka i rusza dopiero wówczas, gdy wydamy mu odpowiednią komendę. Przydatna może się tutaj okazać praca z długą linką oraz rzucanie aportu początkowo na krótsze odległości a z upływem czasu – zwiększanie dystansu.

Author: siberian-husky.com.pl