Zabawa Sylwestrowa traumą dla zwierzaka.

Zakończenie roku to czas zabawy i radości, ale Sylwester dla wielu czworonogów to traumatyczne przeżycie. Psiaki nie rozumieją, że huk petard to oznaka radości i dobrej zabawy, a ich doskonały słuch spowoduje, że wystrzały będą z kilkukrotnie silniejsze.
Fajerwerki i petardy to w naszej kulturze podstawowy element świętowania nadejścia Nowego Roku. Jak powszechnie wiadomo, okres świąteczny do dla zwierząt czas strachu.
Czworonogi na sylwestrowe świętowanie reagują gwałtownie. Niektóre psy nie odstępują właścicieli na krok, inne ukrywają się gdzieś głęboko skulone. Są też pieski, które uciekają na oślep i to na duże. Strach wywołany hałasem może powodować agresję zwierzaka, spadek apetytu a nawet problemy gastryczne. Zwierzęta słyszą dźwięki dużo bardziej precyzyjnie i z większej odległości. Zwierzaki domowe mogą reagować gwałtownie na oddalone odgłosy wybuchów petard, których my możemy nawet nie zauważać. Ponadto słuch zwierząt charakteryzuje się większą czułością, ze względu na ich dużo większy zakres słyszalności dźwięków Zwierzęta nie tylko słyszą lepiej i bardziej oddalone dźwięki, ale też słyszą częstotliwości dla nas niewykrywalne.

Podczas hucznych imprez Sylwestrowych należy zadbać o czworonogi. W tym okresie, gdy są narażone na hałas, należy przestrzegać kilku prostych zasad.
Psy w tym okresie zawsze wyprowadzajmy na spacer na smyczy, nie pozostawiajmy swobodnie biegających na podwórkach W domu zapewnijmy zwierzęciu miejsce, gdzie mogłoby się bezpiecznie schować,
Można też wspomóc zwierzę farmakologicznie. Na rynku jest w tej chwili duży wybór leków od środków ziołowych po mocniejsze substancje.
Zanim poda się pupilowi jakiś środek, należy to koniecznie skonsultować z lekarzem weterynarii.
Stres związany z hukiem petard i fajerwerków, może nieodwracalnie wpłynąć na psychikę zwierzęcia i aby tego unikną trzeba zminimalizować ryzyko.
Nie wolno narażać na bezpośredni huk, albo na sytuacje gdzie pies nie będzie miał bezpiecznego schronienia. Wybierając mu schronienie trzeba pamiętać, aby miał pożywienie i ulubioną zabawkę.

Gdy noc sylwestrowa okaże się dla czworonoga traumą, należy zabrać go do weterynarza i zasięgnąć opinii fachowca, zanim się rozchoruje. Zanim jednak się tam udamy, trzeba zapewnić mu spokój i przywrócić poczucie bezpieczeństwa.
Stres psa może się odbić mocno na jego zdrowiu, skutki mogą być bardzo nieprzyjemne i długotrwałe. Dlatego bawiąc się nie zapominajmy o czworonożnych przyjaciołach i zapewnijmy im bezpieczne wkroczenie w Nowy Rok. Impreza dla nas to wyzwanie dla zwierzaka.

 

Author: siberian-husky.com.pl