Psy rasy husky syberyjski pochodzą ze wschodniej Syberii, a konkretnie z okolic Kołymy i Kamczatki, gdzie prekursorzy ich hodowli – Czukczowie wykorzystywali je jako psy zaprzęgowe. Siłą rzeczy czworonogi musiały być więc odporne na trudne warunki życia. Zalety rasy szybko zostały docenione, dzięki czemu szczeniaki husky zaczęły pojawiać się na całym świecie. Dzisiaj nie są już typową rasą pracującą, stając się towarzyszami życia i domownikami w pełnym znaczeniu tego słowa. Dla kogo będzie to odpowiednia rasa?
1. Pies husky – charakter
2. Husky syberyjski na co dzień
3. Husky syberyjskie – pielęgnacja
Gdzie szukać psa rasy husky syberyjski? Szczeniak zwykle ogłaszany jest przez hodowle psów jeszcze przez narodzinami miotu, dlatego warto śledzić ogłoszenia. Czasami pojawiają się one także na portalach tematycznych, takich jak https://petso.pl/zwierzeta-na-sprzedaz/psy/siberian-husky.
Pies husky – charakter
Jaki charakter ma syberyjski husky? Psy husky zaliczają się do bardzo żywiołowych, inteligentnych, z silnie rozwiniętym instynktem stadnym. Mocno przywiązują się do właściciela, dlatego idealnie sprawdzają się jako pies rodzinny, przebywający blisko ludzi i innych zwierząt. Źle znoszą samotność, dlatego nie powinny długo pozostawać same. Nie tylko szybko się uczą, ale wręcz potrzebują ciągle nowych zadań do realizacji.
Siberian husky nie nadają się na psa stróżującego, ale jeśli poczuje, że bliscy są zagrożeni, szybko zareaguje. Przejawiają także instynkt łowiecki.
Husky syberyjski na co dzień
Dzisiaj husky suberyjskie są rzadko wykorzystywane jako psy pracujące, choć w niektórych krajach regularnie biorą udział w wyścigach psich zaprzęgów. Nawet jeśli nie planujesz kariery sportowej dla swojego pupila, husky syberyjski szczeniak czy też dorosły wymaga bardzo dużo ruchu. Krótki spacer wokół bloku zdecydowanie nie wystarczy. Zbyt mała dawka ruchu może natomiast sprawić, że pies zacznie niszczyć rzeczy.
Husky sprawdzą się w roli psów zaprzęgowych. Będą idealnymi kompanami przy bieganiu lub jeździe na rowerze, a także wszelkich dłuższych wyprawach. Nie bez powodu mówi się, że husky szczęśliwy to husky zmęczony. Dodatkowe informacje o rasie znajdziesz na petso.pl.
Husky syberyjskie – pielęgnacja
Husky nie są kłopotliwe w pielęgnacji. Nie trzeba, a wręcz nie powinno się ich kąpać za często, gdyż negatywnie wpłynie to na naturalną barierę ochronną. Bardziej istotne okazuje się czesanie, szczególnie wiosną i jesienią, a więc w okresie intensywnego linienia. Jeśli husky mieszka w domu na co dzień, będzie gubić futro przez cały rok.
Najnowsze komentarze