Karma dla psa – na te 3 aspekty warto zwrócić uwagę, wybierając żywność dla czworonoga

Przed właścicielem komponującym dietę psa, stoi wiele wyzwań. Powinna być pełna wartości odżywczych, zapewnić odpowiednią ilość energii, lśniącą sierść, zdrowe zęby… W sklepach zoologicznych znajdziemy prawdziwe bogactwo karm i przysmaków, które możemy włączyć do jadłospisu zwierzęcia. Na co zwrócić uwagę, wybierając tego typu produkty?

Informacje na opakowaniu

W temacie, jakim jest żywienie psa, możliwość wyboru potrafi przyprawić o zawrót głowy niejednego właściciela. Warto więc zwrócić uwagę na to, jakie informacje zostały zawarte na opakowaniu. W składzie wybranego produktu powinno dominować świeże mięso, uzupełnione o pozostałe, starannie wyselekcjonowane, składniki odżywcze – zboża, warzywa, witaminy w odpowiednich proporcjach. Na opakowaniu znajdziemy także informacje związane z tym, dla jakiej grupy wiekowej zwierząt przeznaczona jest określona żywność. Warto pamiętać o tym, że na różnych etapach życia nasz pies będzie miał zróżnicowane potrzeby. Nie bez znaczenia jest również data ważności – jeśli chcemy podejść z głową do kwestii, jaką jest psia dieta, o świadomym podawaniu zwierzęciu produktów przeterminowanych należy kategorycznie zapomnieć.

Zdrowy pies

W przypadku, gdy nasz pupil ma problemy zdrowotne lub wymaga dodatkowej suplementacji – np. po przebytej chorobie, najlepszym pomysłem będzie kontakt z lekarzem weterynarii. Specjalista, po przeanalizowaniu sytuacji, w jakiej znajduje się zwierzę oraz zbadaniu jego stanu zdrowia zaleci nam odpowiednie produkty, o jakie powinna zostać wzbogacona jego żywność. Nie każdy właściciel psa wie, że zwierzęta te także mogą cierpieć na alergie pokarmowe – np. na obecne w zbożach białko roślinne, jakim jest gluten. Wówczas na zalecenie weterynarza powinniśmy ze szczególną uwagą analizować skład wybieranej karmy. Te, w których obecne są zboża, możemy zastąpić ich odpowiednikami produkowanymi np. z wykorzystaniem skrobi ziemniaczanej. Niezwykle istotne jest aby od samego początku dbać o żywienie psa. Odpowiednio dobrana karmę znajdziesz na mojamiska.pl

Konserwanty, barwniki i inne dodatki

Skład, jaki reprezentuje żywność dla zwierząt, w dużej mierze regulują przepisy prawne. Jednak wciąż pozostawiają producentom karm dużą dowolność w zakresie przyjętego nazewnictwa na temat stosowanych składników. Lista surowców, jakie wykorzystane zostały do przygotowania konkretnej karmy powinna być jasna i czytelna. Po zapoznaniu się z nią, właściciel nie powinien mieć wątpliwości, jakiego składnika jest w niej najwięcej oraz czy nie zawiera ona komponentów, które mogą zaszkodzić zwierzęciu cierpiącemu na alergię lub zmagającemu z problemami zdrowotnymi.

Nie bez znaczenia pozostają konserwanty oraz barwniki stosowanie w gamie produktów, o jakie uzupełniona może zostać psia dieta. Warto mieć na uwadze fakt, że ich obecność z psiego punktu widzenia nie gra zasadniczo roli. Substancje te mają za zadanie nie tylko sprawić, aby wybrana żywność dłużej zachowała przydatność do spożycia, ale przede wszystkim wzmacniają walory wizualne, którym nasz pies nie poświęca uwagi, w momencie, gdy chodzi o atrakcyjność produktu.

 

Author: siberian-husky.com.pl