Podróże z czworonogiem

Wybierając się na wakacje, nie zapominamy również o naszych czworonożnych przyjaciołach i coraz częściej chcemy podróżować właśnie z nimi. O ile podróż własnym środkiem transportu nie wymaga spełniania żadnych określonych warunków to jednak korzystając ze środków komunikacji masowej (pociąg, autokar czy samolot), musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami lub szczególnymi przepisami. Z tego artykułu dowiedzą się Państwo jak przewieźć zwierzę samolotem oraz co zrobić, aby nasza podróż była bezpieczna i komfortowa dla nas, dla naszego zwierzaczka ale również dla innych pasażerów i personelu.

Niezbędne dokumenty

Abyśmy mogli wyruszyć w powietrzną podróż z naszym czworonożnym przyjacielem, potrzebujemy określonych dokumentów. Wybierając samolot jako środek transportu, warto wcześniej upewnić się, jakie dokumenty będziemy musieli skompletować oraz jakie są warunki przewożenia zwierząt ponieważ dla każdej linii lotniczej wymagania są odrębne i ulegają częstym zmianom.
Potrzebne nam dokumenty to: aktualna książeczka szczepień i zaświadczenie od weterynarza. Wybierając się w podróż po Europie, zwierzę musi posiadać wyrobiony paszport zgodny ze standardem przyjętym w Unii Europejskiej. Ponadto zwierzę musi mieć wszczepiony mikrochip lub czytelny tatuaż.

Linie przewożące zwierzęta

Większość linii lotniczych przewozi zwierzęta, jednak po spełnieniu określonych warunków.
Warto pamiętać, że odprawa ze zwierzęciem trwa dłużej dlatego powinniśmy stawić się na lotnisku wcześniej niż zwykle (ok. 3 godzin przed odlotem). Bardzo często przyjęte wymagania nie dotyczą również podróżowania z psem przewodnikiem. Zwierzęta można przewozić w odpowiednim kontenerze, pamiętajmy jednak, że zwierzę zawsze musi mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń i swobodę ruchu – odpowiednie kontenery najczęściej są na wyposażeniu linii, można również używać swojego kontenera, jednak musi on spełniać wymagania IATA. Za przewóz zwierząt płacimy osobno, wyjątkiem także są psi przewodnicy.
W samolotach PLL LOT można przewozić zwierzęta na dwa sposoby: jeśli zwierzę waży do 8 kg, może być przewożone jako bagaż pasażerski w kabinie. Inne zwierzęta można przewozić w luku bagażowym lub jako cargo. Chęć przewiezienia zwierzęcia należy zgłosić na 48 godzin przed wylotem, podczas dokonywania rezerwacji pasażerskiej.
Przewożenie małych psów i kotów umożliwia także Lufthansa – jeżeli waga zwierzęcia razem z kontenerem, w którym jest przewożone nie przekracza 8 kilogramów. Pozostałe zwierzęta są przewożone w klimatyzowanym luku bagażowym.
W liniach lotniczych Air France zwierzę można przewozić w kabinie pasażerskiej, pod warunkiem, że jego waga nie przekracza 6 kg i jest przewożone w specjalnym kontenerze. Większe zwierzęta transportuje się w luku bagażowym.

Linie, którymi nie przewieziemy zwierząt

Nie każda linia lotnicza umożliwia nam podróżowanie z naszym pupilem dlatego należy wcześniej upewnić się, czy będziemy mogli polecieć ze zwierzęciem. Zwierząt nie przewożą tanie linie lotnicze (Wizz Air, easyJet, Ryanair) za wyjątkiem psów przewodników, z którymi podróżuje ich właściciel.

 

Author: siberian-husky.com.pl