Pierwsze dni ze szczeniakiem – jak przygotować dom lub mieszkanie na nowego członka rodziny?

Decyzja o podjęciu opieki nad czworonogiem to duże wyzwanie i odpowiedzialność. O tym, jak się do niej przygotować, warto pomyśleć odpowiednio wcześniej, zanim psiak pojawi się w naszym domu. Potrzebne nam będą nie tylko odpowiednie akcesoria dla psa, zabawki czy nowe legowisko, ale także… spora dawka cierpliwości i konsekwencji. Od czego zacząć?

Legowisko, miska, smycz…

Warto mieć świadomość, że nowy dom to dla szczeniaka duże wyzwanie. Postarajmy się więc, aby wszystko, co niezbędne pojawiło się odpowiednio wcześniej. Krótka wizyta w sklepie zoologicznym lub zakupy online pomogą nam sprawnie zrealizować psią wyprawkę. Na liście zakupów warto uwzględnić obrożę oraz smycz, odpowiednich rozmiarów legowisko, zapas karmy, miski na jedzenie oraz wodę i zabawki, które odwrócą uwagę małego czworonoga od rozstania z mamą, rodzeństwem lub poprzednimi właścicielami. Zakupić możemy też maty, dzięki którym ochronimy podłogę podczas trudnej nauki zachowania czystości w mieszkaniu,

Bezpiecznie dla nas, zwierzaka i… otoczenia

Choć nasi znajomi mogą nas przekonywać, że pies w domu to zagrożenie dla szafki z butami, a mieszkanie ze zwierzakiem to prosta droga do zniszczonych mebli, warto mieć świadomość, że w dużej mierze zależy to od właściciela. Oczywiście nie możemy wykluczyć zniszczeń, ani uzyskać gwarancji, że od momentu, gdy pojawi się nowy pupil nie ucierpi żaden mebel. Tak naprawdę dla psiego malucha noga od stołu lub pozostawione w korytarzu szpilki niewiele różnią się od gumowego gryzaka lub piłki. Warto jednak także i pod tym katem odpowiednio przygotować mieszkanie, tak aby stanowiło on bezpieczną przestrzeń – usuńmy z zasięgu szczeniaka kable i przewody, przedmioty, które łatwo przewrócić czy rośliny doniczkowe, które mogą okazać się trujące.

Pies w domu – o czym jeszcze warto pamiętać?

Zadbamy o to, aby nowy członek rodziny mógł czuć się jak najbardziej komfortowo podczas pierwszych dni w nowym miejscu. Zanim szczeniak dokładnie pozna nasz dom lub mieszkanie, minie z pewnością nieco czasu. Pozwólmy mu oswoić się z nowa sytuacją i zapewnijmy odpowiednią uwagę. Samotnie pozostawiony pies w domu może odczuwać niepokój, a w efekcie niszczyć nasze meble, sprzęty domowe lub hałasować. Uczucie osamotnienia może tez mieć niekorzystne skutki w psiej psychice. Dlatego dobrym pomysłem jest np. praca zdalna przez kilka początkowych dni lub podjęcie decyzji o pojawieniu się nowego członka rodziny podczas naszego urlopu.

 

Author: siberian-husky.com.pl