Kleszcze to pajęczaki, które przenoszą różne choroby. Są niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Właściciele psów, gdy zauważą kleszcza u swojego pupila, często wpadają w nadmierną panikę. Wynika to przede wszystkim z faktu, że boją się o zdrowie zwierzęcia. Jak usunąć kleszcza z psa?
Kleszcze przenoszą wiele chorób, które są niebezpieczne dla naszych pupili. Kleszcze są pasożytami, które bytują w wysokiej trawie i zaroślach. Przechodzą na psa, kiedy ten otrze się o trawę czy krzew podczas spaceru. Po przyczepieniu się do skóry zwierzęcia są trudne do usunięcia. Usuwanie kleszcza u psa wywołuje sporo dyskusji. Wiadomo, że należy to zrobić, ale dyskusja polega na tym czy kleszcza u zwierząt wyciągamy tak samo, jak u człowieka?
Jak usunąć kleszcza z psa?
W sezonie wzmożonej aktywności kleszczy, warto po każdym spacerze dokładnie przejrzeć psa. Kleszcze są brunatne i czasem ciężko dostrzec je na skórze pupila. Po spacerze należy dokładnie obejrzeć pachwiny, okolice pyska, oczu i uszu, a także skórę pod obrożą oraz ogonem.Jeśli już dostrzeżemy kleszcza, przede wszystkim nie możemy wpadać w panikę. Nie smarujmy kleszcza alkoholem czy specyfikami, bo to tylko zwiększy możliwość zakażenia. Z usuwaniem pasożyta nie można zwlekać. Jeśli nie wiesz, jak wyciągnąć kleszcza i obawiasz się, ze mógłbyś zrobić krzywdę psu lub zostawić część pasożyta, lepiej udać się do weterynarza. Ten od razu zaoferuje Ci środek, który pozwoli zabezpieczyć czworonożnego przyjaciela.
Samo usunięcie kleszcza u psa nie jest skomplikowane. Wymaga jedynie precyzji i pewnej ręki. Usuwając kleszcza z psa musimy zrobić to ostrożnie i dokładnie, tak by nie rozerwać pasożyta, tylko wyciągnąć go w całości. Chcąc usunąć kleszcza z psa warto zaopatrzyć się w specjalną pęsetę. Kleszcza należy złapać jak najbliżej skóry. Nie wolno ściskać odwłoka, szarpać, by nie urwać głowy pasożytowi, co zwiększy zagrożenie infekcją. Kleszcza nie wolno wyrywać, należy go wykręcić energicznym ruchem. Miejsce ukąszenia najlepiej od razu zdezynfekować. PO wyjęciu kleszcza najlepiej go spalić lub wrzucić do toalety, by nie rozsiać zarazków. Brak ostrożności w usuwaniu kleszcza to ryzyko, że pasożyt zacznie zwracać treść żołądkową do krwioobiegu psa, tym samym przekazując pupilowi wszelkie choroby, których jest nosicielem.
Usuwanie kleszcza z psa nie jest skomplikowanym zabiegiem. Ważne, by robić to energicznie, ale jednocześnie spokojnie. Jeśli nie jesteś pewien czy dobrze usunąłeś kleszcza, warto udać się do weterynarza, by ten obejrzał miejsce ukąszenia i ewentualnie zlecił leki, zapobiegające rozwojowi choroby.
Najnowsze komentarze