Opieka nad psem i praca – jak to pogodzić?

Zanim zdecydujemy się na zwierzę, które pojawi się w naszym domu lub mieszkaniu, warto pamiętać o tym, że w przypadku psa jest to decyzja na wiele lat. Wielu właścicieli zastanawia się, jak pogodzić prace z codziennymi spacerami i zabawą, jakich wymaga opieka nad psem. Oto kilka praktycznych wskazówek!

Dobry plan to podstawa

Decydując się na posiadanie psa, musimy mieć świadomość, że w momencie, gdy zwierzę pojawi się pod naszym dachem, przejmujemy odpowiedzialność za jego zdrowie, dobre samopoczucie i spełnienie potrzeb. W związku z tym życie całej rodziny nieco się zmienia. Z pomocą może przyjść opracowanie nowego planu dnia, w ramach którego określmy konkretne godziny, jakich wymaga opieka nad psem. Wpisanie na stałe w domowy grafik godzin karmienia zwierzęcia czy codziennych spacerów sprawi, że szybciej wejdą nam one w nawyk, a jednocześnie pomogą dopasować do nich pozostałe obowiązki.

Nowy członek rodziny

Jeśli zwierzę pojawiło się w naszym domu na prośbę najmłodszych członków rodziny, warto wykorzystać ich zaangażowanie. Zabawa z psem, wyjście na spacer lub nakarmienie zwierzaka to podstawowe czynności, jakich wymaga opieka nad psem, które z powodzeniem mogą stać się dobrym sposobem na naukę odpowiedzialności. Jeśli praca koliduje nam z koniecznością, jaką jest poświęcenie pupilowi należnej uwagi, zastanówmy się, czy kilku prostych zadań związanych z troską o psa nie mogą przejąć od nas pozostali domownicy.

Z psem do biura?

Życie bywa nieprzewidywalne – jeśli nasza praca, która początkowo nie kolidowała z obowiązkiem, jakim jest opieka nad czworonogiem, uległa zmianie, warto poszukać rozwiązań „dog-friendly”. Mowa tu o udogodnieniach dla właścicieli psów, na które decyduje się coraz więcej firm lub przestrzeni co-workingowych. Ciekawym przykładem może być np. organizacja 1-2 dni w tygodniu, kiedy do biura można przyjść z pupilem. To także niezwykle pomocna opcja, gdy np. pozostali domownicy nie będą mogli zająć się psem w tym czasie.

Opieka nad psem przez profesjonalistę

Wielu właścicielom psów przychodzą z pomocą profesjonalni opiekunowie. Taka opcja może się sprawdzić nie tylko w przypadku, gdy wyjedziemy w delegację, ale także w innych momentach, podczas których nasza praca wymaga od nas więcej zaangażowania. Opiekun psa może wówczas odwiedzić zwierzę w naszym mieszkaniu, aby je nakarmić, zabrać na spacer lub np. podać leki, jeśli pies akurat zmaga się z chorobą. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze zapoznanie opiekuna oraz psa, dzięki czemu pupil będzie mógł zaakceptować obecność nowej osoby w mieszkaniu, a my zyskamy pewność, że nasz zwierzak jest w dobrych rękach.

 

Author: siberian-husky.com.pl