Prawidłowa masa ciała – jak ją utrzymać?

Kontrola masy ciała jest bardzo ważna, jeśli chcemy zachować zdrowie na długie lata. Zbyt duża masa ciała może spowodować wiele niebezpiecznych zaburzeń zdrowotnych. Z kolei zbyt niska masa ciała również wpływa niekorzystnie na zdrowiem

Utrzymanie prawidłowej masy ciała to niemałe wyzwanie. Zbyt duża dostępność kalorycznych i niezdrowych przekąsek, jedzenie w pośpiechu i nie regularnie, spożywanie zbyt dużej ilości przetworzonych produktów, to wszystko prowadzi do wzrostu wagi. A zbyt duża waga, to prosty krok do problemów zdrowotnych.

W kontroli prawidłowej masy ciała pomóc może kalkulator BMI, który pozwoli sprawdzić czy nasza waga jest odpowiednia czy może znajdujemy się w grupie zagrożenia nadwagą i otyłością.

Prawidłowa waga – jak o nią dbać?

 

Przede wszystkim warto przyjrzeć się swojej diecie. Powinny z niej zniknąć produkty niezdrowe, wszelkie przekąski i żywność przetworzona. Chcąc dbać o prawidłową wagę, musimy pamiętać o spożywaniu produktów bogatych w błonnik. Pozwoli nam to zachować uczucie sytości na dłużej.

Powinniśmy spożywać 5 posiłków dziennie. Regularne jedzenie nie doprowadzi do uczucia głodu, a tym samym nasz metabolizm będzie stale pracował. W diecie powinny się znaleźć warzywa i owoce. Powinno się je jeść jak najczęściej i w jak największej ilości. Niech stanowią co najmniej połowę tego, co jesz. Pamiętaj o właściwych proporcjach: 3/4 – warzywa i 1/4 – owoce.

Energię w ciągu dnia powinny zapewniać produkty zbożowe i pełnoziarniste.

Utrzymanie prawidłowej masy ciała to nie tylko odpowiednia dieta. To również aktywność fizyczna. Wystarczy zaledwie 30 minut dziennie – na tyle mogą pozwolić sobie nawet najbardziej zapracowane osoby.

Aktywność fizyczna nie musi być realizowana w klubie fitness. Równie dobrze można ćwiczyć w domu. Najważniejsza jest regularność trenowania i dobór ćwiczeń do naszych preferencji i możliwości. Można uprawiać fitness, jeździć na rowerze czy biegać. Ale sprawdzą się także długie spacery czy nordic walking. Wszystko zależy od tego, co lubimy. Ważne, by aktywność była dla nas przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Aby wprowadzić nawyk aktywności fizycznej, możemy zrezygnować z windy lub zamienić samochód na rower. Jeśli dojeżdżamy do pracy autobusem, możemy wysiąść 2-3 przystanki wcześniej i przespacerować się. o. Aby się zmotywować, można zainstalować aplikację w telefonie, która liczy kroki, mierzy dystans i pokazuje ilość spalonych kalorii.

Prawidłowa waga – dlaczego warto?

Utrzymanie prawidłowej masy ciała przynosi wiele korzyści. Zbyt wysokie BMI może prowadzić do rozwoju chorób cywilizacyjnych, jak choroby serca czy cukrzyca. Zwiększa również prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych nowotworów.

U osób z prawidłowym BMI ryzyko wystąpienia nadciśnienia, miażdżycy, cukrzycy jest minimalne. Prawidłowa masa ciała to także lepsze samopoczucie, większa pewność siebie czy wysoka samoocena.

Jednak najważniejszym aspektem prawidłowej masy ciała jest zdrowie. Warto więc zadbać o swoją wagę, by móc cieszyć się z życia i czerpać z niego pełnymi garściami.

Author: siberian-husky.com.pl