Stylowa i ciepła odzież dla psów – konieczność czy fanaberia?

W sklepach zoologicznych znajdziemy różnego rodzaju ubranka dla psa. Zaskakują nie tylko kolorami, ale i fasonami, niejednokrotnie posiadają fantazyjne ozdoby lub dodatkowe akcesoria. Czy ich zakup to dobry pomysł czy chwilowy trend?

Psia odzież w wielkim stylu

Wyszywany kubraczek dekorowany cyrkoniami lub świąteczne ubranko Choć producenci, w ofercie których znajdziemy ubranka dla psa, prześcigają się w modnych fasonach i wzorach, warto pamiętać o jednym, ważnym aspekcie. Odpowiednią ochroną dla większości psów jest… sierść. To ona chroni zwierzę przed zimnem czy deszczem. Jednak przy tak zróżnicowanych rasach, jakie możemy wybrać, ubranko dla psa, którego sierść nie zapewni mu odpowiedniej ochrony, może okazać się dobrym wyborem. Psia odzież dobrze sprawdzi się np. u delikatniejszych ras – chartów, pinczerów lub jamników.

Jak wybrać ubranko dla psa?

Zanim wybierzemy ubranko dla psa, pamiętajmy, że jego podstawową funkcją jest zapewnienie ciepła naszemu zwierzakowi. Powinno więc być odpowiednio dopasowane i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Skóra zwierzęcia także potrzebuje odpowiedniej wentylacji, dlatego wybierzmy odzież dla psa, która będzie w stanie zapewnić zwierzakowi komfort jej noszenia. Ozdobne dzwoneczki, liczne kokardki czy dekoracje w postaci rogów renifera możemy jednak dobie darować – nie sprawią one, że ubranko będzie wygodniejsze, a w niektórych przypadkach mogą wywołać tzw. „zespół ubrankowy”. Związane z nim zaburzenia percepcji mogą skutecznie uniemożliwić zwierzakowi swobodne poruszanie się. Warto mieć na uwadze fakt, że niektórym psom przyzwyczajenie się do noszenia na sobie dodatkowej warstwy może z początku przysporzyć trudności. Inne z kolei ochoczo przyjmą nowy sweterek lub kamizelkę niczym druga skórę. Tu nie ma reguły, jednak cierpliwość i rozsądek właściciela będą dużą pomocą w adaptacji do nowego psiego stroju.

Buty dla psów

Choć wielu z nas produkt, jakim są buty dla psa, może okazać się jeszcze większą fanaberią niż psia odzież, w określonych sytuacjach warto się na nie zdecydować. Jedną z nich są zimy. Choć nie są one już tak śnieżne i mroźne jak onegdaj, lodowe odłamki wciąż mogą stanowić zagrożenie dla delikatnych psich poduszek łap, podobnie zresztą jak sól, której nie brak zimą na naszych chodnikach i ulicach.
Jeśli nasz pies ma problemy zdrowotne lub urazy na powierzchni poduszek łap, buty dla psów mogą okazać się skutecznym wsparciem w okresie leczenia i rekonwalescencji. Pamiętajmy jednak, że choć wykonane są zwykle z miękkich materiałów, a kształtem przypominają raczej skarpetki niż prawdziwe obuwie, nasz pupil może mieć trudności z ich zaakceptowaniem.

 

Author: siberian-husky.com.pl