Kalorie w psiej diecie – czy mają znaczenie?

Troszcząc się o zdrowe żywienie psa, niejednokrotnie zwracamy uwagę na jakość wybieranych karm i składników, które trafiają do psiej miski. Nie zawsze jednak zwracamy uwagę na kalorie, jakie zawiera wybierana przez nas żywność dla psa. Czy słusznie?

Kalorie w diecie psa

Tak samo, jak w przypadku nas, ludzi, w psiej diecie kalorie mają znaczenie. W oszacowaniu, ile kalorii potrzebuje nasz pupil, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, takich jak waga, wiek, aktywność naszego zwierzaka czy stan jego zdrowia. W codziennym żywieniu naszego psa powinny znaleźć się produkty dostarczające mu wszystkich ważnych dla prawidłowego wzrostu i rozwoju składników energetycznych – węglowodanów, białek i tłuszczy. Chcąc upewnić się, że dieta naszego zwierzaka spełnia jego zapotrzebowanie, możemy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który oceni jadłospis psa i w razie potrzeby pomoże go skorygować.

Psie fast foody i przekąski dla czworonogów

Chcąc zadbać o zdrowe i zbilansowane posiłki naszego pupila, warto zwracać uwagę na skład wybieranych karm i przysmaków. Żywności dla psa, jaka pojawi się w codziennym menu naszego podopiecznego, powinna być zawsze świeża i przygotowana z wysokiej jakości składników. Istotne informacje znajdziemy na opakowaniu wybranych produktów. Tam też zamieszczone zostają informacje na temat tego, w jakim zakresie podany produkt spełni zapotrzebowanie energetyczne zwierzęcia.

Dobrym nawykiem w trosce o prawidłowe żywienie psa będzie unikanie wysokokalorycznych przekąsek o złożonym składzie – tak samo, jak w ludzkiej diecie nie służą nam puste kalorie, tak samo żywność dla psa typu fast food nie wpłynie korzystnie na zdrowie i kondycję naszego zwierzęcia. Oczywiście przy jednorazowym podaniu psu takiej przekąski nie stwarzamy zagrożenia dla jego zdrowia, warto jednak każdego dnia przykładać dużą wagę do zdrowej i prawidłowo zbilansowanej, wartościowej diety zwierzaka.

Więcej pracy, więcej energii

Tryb życia czworonoga ma ogromny wpływ na dostarczane w psiej diecie. Innej ilości w jadłospisie potrzebować będzie rodzinny kanapowiec, innej pies stróżujący, a jeszcze innej – pies policyjny wpierający działania specjalnych służb czy czworonożny przewodnik osoby niepełnosprawnej. Różnice te wynikają nie tylko z zadań, jakie stają przed psiakiem i pełnionych przez niego obowiązków, ale także wysokiego narażenia na stres czy wielogodzinnej koncentracji, jaką wymusza na nich codzienna praca. Doświadczony specjalista lub lekarz weterynarii pomoże nam w oszacowaniu, jakie porcje powinniśmy podawać naszemu pupilowi w ciągu dnia, a także zarekomenduje wysokiej jakości żywność dla psa.

 

Author: siberian-husky.com.pl