Jak radzić sobie z kocim łupieżem?

Łupież u kota to przykre schorzenie, które może znacząco obniżyć komfort życia naszego zwierzaka. Choć zwykle ma błahe przyczyny i niegroźne skutki, może być także objawem wielu poważnych chorób, z którymi zmaga się kot.

Zdrowe zwierzęta. Przyczyny i objawy kociego łupieżu

Koci łupież spowodowany jest nadmiernym złuszczaniem się naskórka, głównie w okolicy grzbietu zwierzęcia. Objawia się on drobnymi pozostałościami po wyschniętej skórze na sierści. W większości przypadków przyczyny kociego łupieżu są niegroźne: często spowodowane są przez używanie nieodpowiednich kosmetyków lub zbyt długie przebywanie kota w nasłonecznionym miejscu. Łupież u kota może być spowodowany również odwodnieniem lub zbyt niską wilgotnością powietrza. Rzadziej zdarza się, że łupież jest objawem różnych chorób m.in. schorzeń pasożytniczych i grzybiczych, alergii lub problemów z nerkami.

Koci łupież – jak sobie z nim radzić?

Najlepszym sposobem na szybkie i skuteczne zlikwidowanie kociego łupieżu jest zlikwidowanie jego przyczyny. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u weterynarza oraz wykonanie podstawowych badań, które wykluczą schorzenia o podłożu grzybiczym i pasożytniczym. Badania krwi i moczu pozwolą również ocenić stan zdrowia zwierzęcia oraz wyeliminować możliwość występowania poważnych chorób tarczycy, niewydolności nerek czy kociej białaczki, które również mogą objawiać się nadmiernym złuszczaniem naskórka. Jeśli nasz pupil jest całkowicie zdrowy, warto zakupić dobry nawilżacz powietrza. Należy również przyjrzeć się diecie kota: łupież może wynikać z nieodpowiedniego odżywiania i niedoborów witamin, mikroelementów oraz niezwykle ważnych kwasów tłuszczowych. Jeśli używamy kosmetyków do pielęgnacji sierści (np. szamponów) należy z nich zrezygnować lub zmienić na delikatniejsze. Łupież u kota może być także objawem stresu – w tym przypadku może być niezbędna pomoc behawiorysty, który znajdzie przyczynę złego stanu psychicznego zwierzęcia i pomoże ją zlikwidować, co powinno pomóc z problemem nadmiernego złuszczania naskórka.

 

Author: siberian-husky.com.pl