Czworonożny przyjaciel w domu

Psy towarzyszą ludziom w codziennym życiu od niepamiętnych wieków. Są uważane za zwierzęta prawdziwie przyjacielskie, wierne, bardzo uczuciowe i sympatyczne. Coraz więcej osób adoptuje psa ze schroniska lub kupuje od hodowcy. Musimy jednak pamiętać, że podjęcie decyzji o posiadaniu psa wymaga szczególnej refleksji i dłuższego namysłu. Taka decyzja nie może być podjęta pod wpływem chwili szczególnie, że jest to decyzja na wiele lat. Zwierzęta w domu to marzenie wielu dzieci a także częsty prezent urodzinowy czy gwiazdkowy. Niestety, taki “żywy” upominek niekoniecznie należy do najlepszych ponieważ dzieci mogą szybko się znudzić pomimo wcześniejszych zapewnień o opiece nad czworonożnym przyjacielem. Ulegając zatem dziecięcym namowom, musimy wziąć pod uwagę, że większość obowiązków spadnie zapewne na nas zatem musimy być na to przygotowani. Przyjęcie psa do domu to nie tylko radość z nowego członka rodziny ale przede wszystkim odpowiedzialność każdego dnia.

O czym należy pamiętać

Chcąc przyjąć pod swój dach nowego członka rodziny, musimy wszystko odpowiednio zaplanować. Tego typu wiedza pozwoli nam możliwie najlepiej przygotować się na przyjęcie psa do domu. Trzeba zastanowić się, czy podołamy wszystkim nowym obowiązkom: zabawie z psem, wyprowadzaniu go na codzienne spacery i w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych, karmieniu, wyjazdom do weterynarza itp. Będąc właścicielem psa, musimy mieć świadomość, że nie wyjedziemy już tak swobodnie na wakacje, ferie czy nawet zwyczajny weekend. Nie wszystkie miejsca bowiem przyjmują gości ze zwierzętami, ponadto trzeba odpowiednio zorganizować przejazd i wypoczynek na miejscu, ewentualnie wyjechać samemu a psu zapewnić odpowiednią opiekę.
Musimy wziąć również pod uwagę nasze standardy mieszkaniowe oraz potencjalne ograniczenia: każdy psiak, czy mały czy duży, potrzebuje przestrzeni i codziennej zabawy.
Ważne będą także nasze możliwości finansowe: psy wymagają zapewnienia im karmy, zabawek i smakołyków, opieki weterynaryjnej, szczepień, zabiegów profilaktycznych i pielęgnacyjnych. Planując budżet, musimy być także przygotowani na dodatkowe i nieplanowane wydatki. Wreszcie, musimy też zastanowić się nad rasą psa, tym czy weźmiemy go ze schroniska lub kupimy z hodowli. Wszystkie te kwestie trzeba przedyskutować z innymi członkami rodziny – przyjęcie psa to bowiem mała rewolucja w naszym dotychczasowym życiu i dodatkowe obowiązki, na wiele lat.

Kupno szczeniaka z hodowli

Kupując szczeniaka z uznanej i renomowanej hodowli, zyskujemy gwarancję pochodzenia psa oraz kontaktu z profesjonalnym hodowcą, który w razie potrzeby doradzi, odpowie na nurtujące nas pytania oraz pomoże wybrać najlepsze zwierzę pod kątem rasy, płci czy nawet osobowości. Psy pochodzące z certyfikowanych hodowli są badane pod kątem możliwych problemów genetycznych. W celu wybrania uznanego i sprawdzonego hodowcy, należy sprawdzić czy jest on zarejestrowany w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP). Należy również zwrócić uwagę, czy szczeniaki są zdrowe, odrobaczone i zaszczepione, czy posiadają metryki oraz czy przeszły przegląd hodowlany.

Author: siberian-husky.com.pl