Samiec czy samiczka?

Każdy właściciel zwierzaka chce wiedzieć jakiej płci jest jego pupil.

Jednak u niektórych gatunków rozróżnienie samca od samiczki może nastręczać niemałych problemów. Oprócz kwestii tego, że opiekun chciałby nadać odpowiednie imię podopiecznemu to znajomość płci jest niezwykle ważna w momencie gdy chcemy osobniki tego samego gatunku połączyć w parę.

W przypadku ptaków ustalanie płci nie należy do najłatwiejszych zadań.

Mamy szczęście jeśli hodowca jest specjalistą i powie nam czy kupujemy chłopca, albo dziewczynkę. Jednak należy ostrożnie podchodzić do tego co mówią niektórzy sprzedawcy, albowiem jest mnóstwo osób, które zajmują się sprzedażą ptaków, ale niestety nie posiadają na ten temat odpowiedniej wiedzy. Dlatego jeśli masz wątpliwości to musisz udać się do lekarza weterynarii, który na co dzień zajmuje się zwierzętami egzotycznymi Specjalista na pewno odpowie na pytanie czy posiadasz samczyka czy samiczkę a przy okazji udzieli porad co do podstawowej opieki nad danym gatunkiem i wykona badanie kliniczne, które odpowie na pytanie w jakim stanie ptak do Ciebie trafił.

Oczywiście w przypadku niektórych papug można ustalić czy Twój podopieczny jest chłopcem lub dziewczynką w domowych warunkach.

Internet jest bogatym źródłem wiedzy w tej kwestii. Wystarczy znaleźć blog, który piszą osoby związane z hodowlą ptaków i dowiesz się jak rozpoznać płeć u papug. W przypadku papużek falistych, które są najczęściej kupowanymi ptakami wystarczy spojrzeć na ich dziób. Jeśli jesteś opiekunem samca to zauważysz jaskrawoniebieską woskówkę. Natomiast samica będzie miała ją w kolorze białym lub jasnobrązowym. W przypadku niektórych papug rozpoznanie płci jest możliwe tylko za pomocą badań genetycznych wykonywanych w laboratorium. Jeśli masz tylko jednego ptaka i nie zależy Ci na tym, aby wiedzieć jakiej jest płci to problem z głowy, ale gdy zamierzasz połączyć dwa osobniki to koniecznie sprawdź jakiej są płci, ponieważ niekiedy dwa samce mogą reagować na siebie agresją a przy połączeniu samicy z samczykiem może oczywiście dojść do ich rozmnożenia się.

 

Author: siberian-husky.com.pl