Psia dieta – jak podejść do niej w trosce o zdrowe żywienie zwierzaka?

W ofercie sklepów zoologicznych znajdziemy różnego rodzaju karmy dla psów. Na co warto zwrócić uwagę, chcąc zadbać o prawidłowe żywienie naszego czworonoga? Czym kierować się, wybierając jedzenie dla psa, które pojawi się w jego codziennym menu? Oto kilka wskazówek!

Dobre nawyki to podstawa

Chcąc zadbać o zbilansowaną dietę naszego psa, sięgnijmy po jedzenie wysokiej jakości. Dobrym wyborem będą produkty renomowanych i cenionych producentów lub te rekomendowane przez lekarzy weterynarii. Unikajmy tzw. psich fast foodów – karm, w których stosowane są polepszacze czy barwniki. Warto pamiętać o tym, że – podobnie, jak w przypadku nas samych –pupilom nie służy wysoko przetworzona żywność. Dobrym zwyczajem będzie więc weryfikowanie składu poszczególnych produktów, zanim skierujemy się z nimi do sklepowej kasy. Wybierajmy wysokiej jakości mięso i pełnowartościowe, powstałe z myślą o psich potrzebach produkty o prostym składzie. Dobrym pomysłem będzie ustalenie stałych godzin, w których nasz pies otrzymuje jedzenie. Nie ulegajmy proszącemu spojrzeniu, którym szczeniak stara się zmiękczyć nasze serce, aby zyskać resztki z naszego stołu. Unikniemy w ten sposób utrwalania złych nawyków i nie będziemy stwarzać dodatkowego ryzyka zagrożenia zdrowia psa.

W trosce o zdrowie

Jeśli nasz psiak boryka się z problemami zdrowotnymi, powinniśmy uwzględnić to podczas komponowania jego jadłospisu. Z pomocą w tym zakresie może przyjść nam lekarz weterynarii, który opracuje psią dietę tak, aby była zarówno zdrowa, jak i pełnowartościowa. Nawet jeśli nasz pupil nie boryka się z żadnymi poważnymi problemami zdrowotnymi, należy unikać stosowania produktów, których spożycie może okazać się szkodliwe – przykładem może być np. solone lub mocno przyprawione jedzenie, ksylitol lub czekolada. Również delikatne i małe kostki (np. kurczaka) nie będą dobrym wyborem – podanie ich psu to ryzyko zadławienia. Zamiast tego lepszym wyborem będą duże kości – np. wołowe lub wieprzowe oraz karmy, których składnikiem jest wysokiej jakości mięso.

Co z przekąskami?

Podobnie jak nam, ludziom, także naszym pupilom trudno jest niekiedy oprzeć się pysznym smakołykom. Te jednak warto stosować jako nagrodę – mogą okazać się np. pomocną formą motywacji podczas szkolenia. Ze względu na niewielkie rozmiary są atrakcyjną przekąską „na raz”, która nie odwróci uwagi zwierzaka od prowadzonego treningu.
Przysmak warto dać również psu jako „nagrodę pocieszenia”. Czyli kiedy i dlaczego? Okazją może być nieprzyjemny zabieg przycięcia pazurów, wizyta u weterynarza czy konieczność wytarcia łap po powrocie ze spaceru. Jeśli nasz pupil skojarzy te zabiegi z przysmakiem, a nie dyskomfortem, istnieje spora szansa, że zarówno dorosły pies, jak i szczeniak kolejnym razem podejdzie do nich z większą cierpliwością i spokojem.

Author: siberian-husky.com.pl