Za Tęczowym Mostem – jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci psa?

Odejście pupila to bolesna strata dla całej rodziny. Trudno uporać się z tęsknotą i bólem, gdy odchodzi zwierzę, które wiele lat było naszym towarzyszem. Trudne emocje odczuwają wszyscy – także najmłodsi. Jak pomóc dziecku uporać się ze stratą czworonożnego przyjaciela?

Trudna decyzja

Niejednokrotnie pies jest naszym towarzyszem przez lata – dla większości maluchów to członek rodziny, który był w niej obecny w momencie, gdy przychodziły na świat. Dorastanie u boku czworonożnego przyjaciela rodzi między psem a dzieckiem niezwykłą więź i wiele wspomnień. Wspólne spacery i zabawy trudno zapomnieć. Czas niestety nie oszczędza nikogo, lata mijają, a nasz pies z radosnego i rozbrykanego szczeniaka staje się dumnym psem, a następnie psim staruszkiem. Stan jego zdrowia może ulec pogorszeniu, a codzienne czynności sprawiać problemy. Zwykle rodzice są w stanie prędzej niż dziecko zauważyć te zmiany i mogą zastanowić się nad tym, jak podjąć trudną decyzję – powiedzieć maluchowi, że towarzysz ich zabaw niebawem odejdzie.

Śmierć psa – jak rozmawiać o niej z dzieckiem?

Rozmowa na temat, jakim jest śmierć, wymaga od rodzica dużej wrażliwości i delikatności. Gdy pies odejdzie, od nas zależy wybór sposobu, w jaki oznajmimy to najmłodszym członkom rodziny. Warto zrobić to w zgodzie z własnym światopoglądem. Niekiedy maluchom łatwiej jest uporać się z utratą przyjaciela, gdy mogą wierzyć, że w pewien sposób nadal żyje, choć śmierć sprawiła, że nie mogą go zobaczyć. Wizja odejścia pupila za tak zwany Tęczowy Most łagodzi niepokój związany z tym, ze zwierzę nagle zniknęło i nie wiadomo, co się z nim dzieje.

Moment, w którym postanowimy poinformować dziecko o śmierci psa jest trudny – tym bardziej, jeśli sami zmagamy się z tęsknotą za czworonogiem. Zadbajmy o spokojny ton, nie bójmy przyznać się do tego, że dla nas również jest to ciężka chwila. Przygotujmy się również na to, że reakcja pociechy może być różna – od wybuchu płaczu, przez lawinę pytań po obojętność, jeśli świadomość tego, co się wydarzyło dotrze do dziecka np. po kilku dniach. Śmierć trudno zdefiniować, dlatego, tłumacząc maluchowi, czym tak właściwie jest, możemy odwołać się do wielu przykładów lub wcześniejszych pożegnań z pupilami, jeśli takie miały już miejsce w naszej rodzinie.

Pogodzenie się ze stratą

Gdy odchodzi wieloletni przyjaciel, trudno nie traktować tego czasu jak żałoby. Pozwólmy więc dziecku zmierzyć się z niełatwymi emocjami i pogodzić się ze stratą na swój własny sposób – nawet, jeśli będzie to trwało kilka lub nawet kilkanaście dni. W momencie, gdy nasza pociecha postanowi zorganizować symboliczny nagrobek dla zmarłego przyjaciela, być może dobrym pomysłem będzie jej na to pozwolić. Uszanujmy żal i tęsknotę naszej dziecka, wspierając je swoją obecnością i czułym słowem. Z czasem żal po stracie wygaśnie, a w jego miejscu pozostaną jedynie piękne wspomnienia wspólnie spędzanych z czworonogiem chwil.

Author: siberian-husky.com.pl