Pierwszy raz, czyli kilka słów o higienie szczeniaka

Decyzja o adopcji szczeniaka jest jedną z najważniejszych podejmowanych w naszym życiu. Szczeniak w domu to bez wątpienia niemierzalne źródło radości, ale również nowe obowiązki spoczywające od tego momentu na barkach właściciela. Jest to decyzja nie dotycząca jedynie naszego życia, ale i życia drugiej istoty, rozpoczynającej właśnie swoją wędrówkę przez świat – szczeniaka. Przyprowadzenie go do domu to ciche zobowiązanie się do zadbania o jego bezpieczeństwo oraz potrzeby. Jedną z nich jest kąpiel, którą prędzej czy później należy wykonać. Pytanie tylko – kiedy oraz jak tego dokonać, aby przejść przez to tak żeby było to przyjemne zarówno dla nas, jak i dla psa?

Zwierzęta – Psy. Kąpać, czy nie kąpać? Oto jest pytanie!

Szukając odpowiedzi na to pytanie można natrafić na ogrom różnych, nierzadko sprzecznych ze sobą informacji. Częstotliwość kąpieli psa jest uzależniona bowiem od wielu czynników, jak na przykład rasy psa, jego środowiska czy problemów zdrowotnych. W przypadku pierwszej kąpieli szczeniaka odpowiedź jest jednak bardzo prosta. Szczeniaka należy bowiem wykąpać dopiero gdy zajdzie taka konieczność. Działa tutaj zasada – im później, tym lepiej!

Im później, tym lepiej – czyli kiedy?

Z pierwszą kąpielą należy wstrzymać się co najmniej do czasu, gdy uzyska on odporność po przyjęciu wszystkich zalecanych szczepień. Jeżeli szczeniak prawidłowo się rozwija oraz jeżeli nie ma takiej bezpośredniej potrzeby wynikającej z ubrudzenia się to należy wstrzymać się z pierwszą kąpielą. Aby szczeniak został zadbany zazwyczaj wystarczy delikatne przemywanie wilgotną szmatką problematycznych okolic, takich jak oczy, okolice pyszczka lub odbytu.

Jak się przygotować?

Prędzej czy później nadejdzie jednak ten moment, gdy pierwsza kąpiel szczeniaka będzie nieunikniona. Przed nadejściem tego momentu należy zdać sobie sprawę z tego, że nie wiemy, jak zareaguje na to nasz pupil. Będzie to dla niego zupełnie nowa, nieznana mu sytuacja i trzeba jak najbardziej ułatwić mu oswojenie się z nią. Warto w tym celu zaznajomić psa z miejscem przyszłej kąpieli już wcześniej. Należy pozwolić mu na zaznajamianie się z obszarem całej łazienki oraz od czasu do czasu z chwilowym przebywaniem w wannie. Z całą pewnością pomocne będzie nagradzanie go psim przysmakiem. Dzięki temu wanna będzie kojarzyła mu się pozytywnie. Warto też zapoznać go z dźwiękiem lejącej się wody z kranu, aby podczas pierwszej kąpieli było mu to znane.

Wielki moment

Pierwsza kąpiel szczeniaka powinna zostać przeprowadzona przede wszystkim sprawnie. W tym celu przed kąpielą warto zaplanować to wydarzenie w taki sposób, aby później nie zastanawiać się nad kolejnymi czynnościami. Warto przygotować wcześniej wszystkie potrzebne nam przedmioty. Są to:
• Mata antypoślizgowa lub ręcznik, które położymy w wannie, aby szczeniak nie ślizgał się i mógł stać stabilnie.
• Szampon przeznaczony dla zwierząt. Produkt, którego używamy do wykąpania naszego zwierzaka ma szczególne znaczenie ze względu na jego dostosowania do pH skóry psa. Nie wolno używać do tego celu szamponów przeznaczonych dla ludzi.
• Inne produkty kosmetyczne (np. odżywka), o ile mamy zamiar takich użyć.
• Ręczniki, które położymy na podłodze łazienki oraz którymi będziemy wycierać psa.

Przygotowani w ten sposób możemy przeprowadzić kąpiel pamiętając, o kilku istotnych kwestiach:
• Dopasowanie terminu kąpieli
Ważne jest, aby zaplanować tą czynność tak, aby po niej szczeniak mógł się dosuszyć. Nie należy zatem kąpać go przed wyjściem na dwór, a po ostatnim spacerze.
• Sprawdzanie temperatury wody
Zalecana temperatura do mycia naszego pupila to 37-39oC. Możemy sprawdzić temperaturę na własnej ręce oraz stopniowo zamaczać psa – od łap w górę i obserwować jego reakcję.
• Szczególna ostrożność przy uszach
Zadbaj o to, aby woda nie dostawała się do psich uszu. Są one skonstruowane w taki sposób, że pozbycie się z nich wody jest utrudnione co może prowadzić do późniejszego powstawania stanów zapalnych.
• Osuszanie ręcznikiem
Po zakończonej kąpieli należy delikatnie pozbyć się nadmiaru wody z sierści szczeniaka ręcznikiem oraz pozwolić mu samemu się wytrzepać.

Stosując się do powyższych rad z pewnością nie narazimy szczeniaka na niebezpieczeństwo oraz przeprowadzimy go przez pierwszą kąpiel bez nadmiernego stresu.

 

Author: siberian-husky.com.pl